Mandloňové slavnosti, zamilujte si tradici Hustopečska.

Pamalu se nám blíží začátek Slavností mandloní a jelikož se jedná o ojedinělou událost na území České republiky, řekli jsme si, že je na čase tuto hustopečskou tradici našim neVinným čtenářům představit. Vstupte s námi do malebných Hustopeč 20 minut od Brna a prostřednictvím našeho článku poznejte historii Slavností mandloní.


Historie mandloní v Hustopečích

Po odsunu Němců zůstala v Hustopečích volná půda. Tehdejší socialistické Československo se rozhodlo, že tuto velmi úrodnou půdu využije k pěstování mandloní. Československo se tak co se produkce mandlí týká, stalo samostatné a z Hustopeč se díky spolupráci s Čokoládovnou Zora Olomouc stal ráj cukrářů. 

 

Chcete stihnout všechny aktivity Slavností mandloní?

Nevíte, jak si zorganizovat den na Slavnostech mandloní? Máme pro vás Mandloňový Checklist! Vy tak nemusíte nic plánovat a stačí si jen užít krásný den plný jara a skvělého vínka. 🍷


Jak získat náš checklist? Vyplňte formulář NÍŽE a my vám zašleme PDF dokument. ✔️

 

 
🫡 Těšíme se na vás 22.–24.3. na adrese Havlíčkova 25 v Hustopečích u Brna.

 
Kdo se chce dozvědět více o mandloních a jejich tradici? Pokračujte v neVinném čtení, ještě pro vás máme spoustu informací o mandloních.

Co jsou mandloně?

Mandloň obecná je keřovitá rostlina původem ze střední Asie. Každé jaro mandloně kvetou růžovými květy, podobným třešni nebo broskvoni a není to náhoda. Všechny tyto rostliny patří do jedné rodiny, rodu Prunus. Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem, který uvnitř obsahuje zploštělé semínko (mandličku).


Proč pěstovat mandloně?

Plodem mandloně je mandle, nasládlý plod, lidskému tělu velmi prospěšný. Mandle se mohou jíst jen tak, nebo si můžete pochutnat na některé z jejích úprav. Skvěle se s nimi vaří a při návštěvě Slavností rozhodně nesmíte vynechat mandloňové menu a dopřát si některou ze specialit.

Na Hustopečsku se ale plody mandloně využívají i k jiným účelům. Jak tomu tak na Moravě bývá, jedná se o pálenku. Slavná hustopečská mandlovka je po víně tím nejlepším, co si v Hustopečích můžete dopřát. Abychom ale pořád nebyli jen u jídla a alkoholu, dříve se skořápky mandloní využívaly například k zatápění.  Kdy kvete mandloňový sad?

Mandloňový sad kvete na konci března. Konkrétně Slavnosti mandloní se konají 22.3. a 23.3. 2024. Mandloně kvetou jako první ovocný strom, otevírají bránu jara a ukončují dlouhou zimu. Zhruba týden po mandloních začínají kvést meruňky a následně i zbývající ovocné stromy. 

 

Kde se nachází mandloňový sad?

Mandloňový sad se nachází v okolí hustopečské rozhledny. K rozhledně vede krásná procházka, která není nijak náročná a zvládnou ji jak starší lidé, tak i malé děti. Dovede vás nad malebné jihomoravské městečko Hustopeče, kde budete v obklopení rozkvetlých mandloní. Osvěžení si můžete dopřát hned pod kopcem, na našem Vinařství Starý vrch

 

Máte v plánu letos do svých víkendových výletů zařadit i Slavnosti mandloní, nebo se na tento unikát dorazíte podívat v méně exponovaný termín? Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte se za námi stavit na vinařství a ochutnat vaše oblíbence i nová vína.

Zpět do obchodu

⭐ Využijte dopravu zdarma po ČR u nákupu nad 2.000 Kč! ⭐ Use free shipping in the Czech Republic for purchases over CZK 2,000!

EN CZ