Madloň obecná pochází ze severní Afriky a západní Asie. Po druhé světové válce byly na území Jihomoravského kraje vysázeny poměrně rozsáhlé mandloňové sady, z nichž na konci 20. století zůstaly jen dva malé sady s necelou tisícovkou mandloní a společnou rozlohou asi 4,5 ha právě v blízkosti Vinařství Starý vrch.

 

Hustopeče jsou městem v národopisné oblasti hanáckého Slovácka, o němž první písemné zmínky pocházejí z 1. poloviny 13. století. Karel z Lichtenštejna udělil Hustopečím městské zřízení v roce 1600. V 18. století byly největší vinařskou obcí na Moravě. A právě zde je doma Vinařství Starý vrch.

 

Velkopavlovická vinařská podoblast leží ve vinařské oblasti Morava zahrnující 75 vinařských obcí. Ve vinařské obci Hustopeče se nachází viniční trať Starý vrch, která byla jednou z inspirací pro jméno našeho Vinařství Starý vrch.

 

Vinařství není jen o výrobě vína. Mezi povinnosti vinaře patří zúrodňování vinice, zavlažování, monitorování a odstraňování škůdců, sledování růstu rostlin, rozhodnutí kdy sklízet úrodu a řez vinné révy během zimních měsíců. Chcete-li se dozvědět o vinařství více, neváhejte využít naší pozvánky k návštěvě vinohradů a provozu Vinařství Starý vrch.

 

Enologie je věda zabývající se vínem a vinařstvím. Nejstarší svědectví o výrobě vína se datuje do období mezi 6000 př. n. l. až 5000 př. n. l. Počátky pěstování vinné révy na jižní Moravě se datují
2. stoletím. Ve Vinařství Starý vrch usilujeme o skloubení toho nejlepšího z bohaté historie generací vinařů před námi s možnostmi nejnovějších technologií dneška.

 

Enolog je odborníkem na víno. V České republice se enologie vyučuje například na Mendelově univerzitě v Brně formou inženýrského studia. Enologem našeho vinařství je Ondřej Lukeš, který má více jak desetiletou praxi v oboru a je připraven odpovědět na Vaše otázky v rámci námi nabízených prohlídek Vinařství Starý vrch.

 

Mladý vinohrad plodí za normálních podmínek poprvé až za tři roky po výsadbě hrozny, jejichž sklizeň se nazývá panenská. Víno vyrobené z panenské sklizně má pak jiné chuťové vlastnosti než víno z déle plodící vinice.

 

Degustace neboli ochutnávka je činnost, při které se ochutnávají různé potraviny či nápoje. Ve Vinařství Starý vrch se tak pořádají především degustace vína. Jsme však připraveni na vaše přání nabídku degustačního menu rozšířit. Řízenou degustací se pak rozumí degustace s odborným výkladem sklepmistra. Je tedy na Vás, jaký typ degustace si z nabídky Vinařství Starý vrch vyberete.

 

Přívlastková vína jsou dle vinařského zákona nejvyšší kategorií vín. Vyrábí se v šesti druzích z odrůd, které jsou pro jednotlivé vinařské oblasti určeny prováděcím předpisem. Víno musí obsahovat minimálně 85 % deklarované odrůdy. Přívlastková vína se vyrábějí v těchto druzích: Kabinet, Výběr z hroznů, Pozdní sběr, Výběr z bobulí, Ledové víno a Slámové víno. Právě na výrobu vysoce kvalitních přívlastkových vín se soustředí Vinařství Starý vrch.