Vinařství Starý vrch

Architektura

Když brněnská prosperující stavební firma má za svého „koníčka“ víno, pak se dílo vytvořené na toto téma nemůže nepodařit. Důkazem toho je nový vinařský dům, který najdeme v ulici Havlíčkova na okraji Hustopečí. Už jeho situování mezi vinice a starý mandloňový sad jej předurčuje k výjimečnosti.

 

Architekt Jan Podešva navrhl jednoduchý kvádr z betonu v kombinaci s dubovým obkladem řezaným ze starých trámů. Moderní klasiku určuje i zachovalý charakter sedlové střechy se světle šedou plechovou krytinou.  Všemu dominuje výrazně rastrované skleněné průčelí vítající příchozí zrcadlením meruněk, původního sadu na prahu vinařství. Hned za prosklenou stěnou se nám nabízí moderně vyřešený interiér vinotéky a degustačních prostor. Terasa z kamene před vstupem nás láká k posezení ve stínu, který vytváří konzolovitý přesah střechy i bočních stěn. Tento architektonický prvek současně slouží k přistínění prosklené stěny a zároveň svým rámem jasně vymezuje hmotu. Co dokáže jednoduchá myšlenka!

 

Vinařství Starý vrch, které vzniklo v roce 2014 v Hustopečích, si zakládá na výrobě vysoce kvalitních přívlastkových vín. V současné době nabízí jedenáct odrůd bílých a růžových vín. Díky moderním technologiím a enologovi Ondřeji Lukešovi je tak možné prochutnat mladá a osvěžující vína z velkopavlovické vinařské podoblasti.

 

Tip odborného garanta

Vinařství Starý vrch je dalším názorným příkladem, kam směrovat moderní vinařskou architekturu. Návštěvu tohoto místa však rozhodně doporučuji i vyznavačům historické klasiky.

Autor: Ing. arch. Petr Dýr, Ph.D., zveřejněno: TOP vinařský cíl, říjen 2015

O autorovi: Ing. arch. Petr Dýr, Ph.D., se dlouhodobě zabývá vinařskou architekturou, vyučuje na Ústavu architektury Vysokého učení technického v Brně.

Sdílejte tento příspěvek