Bílé k rybě a červené ke zvěřině? 8 tipů jak na vinné párování!

Trávíte celý den v kuchyni, abyste navařili chod hodný masterchefa, ale nevíte si rady s výběrem vína? Tušíme, že nemáte v plánu na každou večeři zvát sommeliera. Proto jsme pro vás připravili 8 tipů, jak párovat víno s chodem tak, aby ho nejen pozvedl, ale perfektně podtrhl jeho chuť.

 

Jak správně párovat

Jednoduchá poučka, kterou se řídí většina milovníků vína ve chvíli, kdy si neví rady s výběrem vhodného vína k pokrmu: "Co roste spolu, tak jde k sobě." Neříkáme, že je tato poučka pravdivá ve 100 % případů, ale zachrání vás v okamžik, kdy už nevíte kudy kam. Jako příklad uvádíme rakouské Wachau, oblast známou pěstováním Ryzlinku, ale také meruněk. Skvěle se tedy Ryzlinky z Wachau hodí například k meruňkovému koláči.

Uvažujte o víně stejně jako o jídle

Pokud budete uvažovat o víně stejně jako o jídle, bude jeho párování mnohem jednodušší. Začnete tedy identifikovat jednotlivé charakteristiky jako je tříslovina, kyselost, sladkost nebo i objem alkoholu. Ač v jídle můžeme rozeznávat hned 20 příchutí, u vína se stačí soustředit pouze na šest základních: slaná, kyselá, sladká, hořká, tučná a pikantní. Hledání podobných chutí párování značně ulehčí. 


Jídlo zlehčujte na ty nejzákladnější chutě. Již zmiňovaný meruňkový koláč je sladký a kyselý. Proto se skvěle doplní s Ryzlinkem rýnským, který má sladší chuť s jemnou kyselinkou. Hutnější a plná jídla můžete párovat s vyzrálejšími víny typu Chardonnay nebo Rulandské šedé, případně s víny s vyšším obsahem alkoholu. Kořeněná jídla si zaslouží kapku červeného, například Rulandy modré a naopak ke sladkým pokrmům si dopřejte vína s vyšším obsahem zbytkového cukru, třeba právě tolik oblíbenou Pálavu.

Proč se červené nehodí k lososu

Na první dobrou by se mohlo zdát, že se chuť těžkého červeného s chutí tučné ryby budou doplňovat, opak je ale pravdou. Důvod je jednoduchý. Třísloviny z červeného vína ruší tučnou chuť ryby a vám tak v ústech zůstane jen nepříjemná pachuť rybiny. Rybí maso se skvěle páruje s víny s vyšší kyselinkou. Sáhnout můžeme i po Crémantu nebo jiných bublinkách, které se k pokrmu skvěle hodí a obecně představují skvělého párovacího partnera.

8 tipů pro začátečníky

  1. Víno a jídlo by se mělo vždy doplňovat. Tedy jedno by nemělo být výraznější než druhé.
  2. Víno a jídlo by mělo mít stejnou intenzitu chuti. Díky tomu tak ani jedno nebude bojovat o vaši pozornost, ale budou se doplňovat.
  3. Bílá vína nejlépe doplní lehké masité pokrmy (ryby, kuřecí maso, saláty..).
  4. Červená vína se naopak skvěle hodí k masům s výraznou příchutí (hovězí, zvěřina..).
  5. Hořká vína, většinou červená s vysokou tříslovinou, se dají skvěle vyvážit tukem v jídle.
  6. Pokud se u komplexnějšího pokrmu rozhodujete, ke které chuti víno párovat, vždy volte omáčku.
  7. Bílá, šumivá a růžová vína často vytvářejí kontrastní páry. To znamená, že rovnováha chutí vzniká za pomoci protikladných chutí, nikoliv podobných.
  8. Červená vína se dají snoubit téměř s každým pokrmem.

Stane se z vás domácí sommelier, nebo si necháte poradit od odborníků? Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv kombinaci, vždy se musíte řídit podle vlastní chuti. Pokud vám k divočině chutná sladké víno, proč ne! Víno je hlavně zábava a chutě máme každý jiné. Chcete si své znalosti ještě rozšířit a dozvědět se, jak párovat vína k sýrům? Na našem Instagramu naleznete reel: "Jak na párování vína a sýru."

Zpět do obchodu

⭐ Nyní sleva 20% na obě naše Frizzante s kódem BUBLINY! ⭐ Now 20% off both of our Frizzantes with the code BUBLINY!

EN CZ